Gostków i troszkę dalej cz.II

12.07.2009r.

Trzeba jechać dalej. Ruszam w kierunku Poddębic, by wkrótce odbić w lewo na Truskawiec i Domaniew. Słońce grzeje coraz bardziej, zmienna pogoda. Dookoła tereny typowo rolnicze, widoki „przestrzenne”, tlenu nie brakuje :))

pole, wieś

Domaniew

Wieś wspomniana w 1357 w Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski

kiedy to Kazimierz Wielki potwierdził tu posiadłości kapituły gnieźnieńskiej.

Gniazdo rodu Domaniewskich herbu Lubicz. źródło

Domaniew

Po chwili mijam cmentarz z taką oto bramą:

Domaniew, cmentarz

Domaniew, anioł

Będzie się działo. W centrum wsi, jak się domyślam, jest jeszcze ciekawiej.

Domaniew, kościół

Taki oto wpis z wyżej wspomnianej Wikipedii:

Parafię erygował w XIV w. arcybiskup gnieźnieński Bogoria Skotnicki. Wtedy to istniał tu już drewniany kościół pw. św. Jadwigi. Obecny kościół św. Floriana fundowany przez chorążego łęczyckiego Stanisława Zalewskiego i jego żonę Jadwigę. Jest to budowla późnogotycka, zapewne z XVI w., murowana z cegły o układzie polskim, z czworoboczną wieżą. Przebudowany w XIX w. Zewnątrz oszkarpowany. Okna ostrołukowe. Drzwi z zakrystii do prezbiterium z blach żelaznych o renesansowej dekoracji zamka i uchwytu. W prezbiterium sklepienie kolebkowe z lunetami, nad absydą sgraffitowa dekoracja. Na sklepieniu kartusze z herbami Korab i Dołęga. W nawie strop drewniany. Wystrój wnętrza barokowy. Krucyfiks z XVII w. Kielich pozłacany z datą 1670 i napisem o charakterze wotywnym.

Niestety, do środka nie dane mi było wejść. Wrota zamknięte. Zastanawiam się, dlaczego takie kościoły w niedziele są zamykane. Szczególnie te, które mają bogatą historię. Turyści traktowani są jak obcy.
kościół

kosciol, Domaniew

kosciol w Domaniewie

brama kościoła w Domaniewie

A taki opis parafialnej historii widnieje na przy kościelnej tablicy:

opis historii kościoła w Domaniewie

opis historii kościoła w Domaniewie